Joga

Po co JOGA ??

Jesteś zmęczony, zestresowany, masz dość swojej pracy, otoczenia, codziennego życia? Powinieneś poćwiczyć jogę, która poprawi twoje zdrowie i wzmocni odporność psychiczną Regularne trenowanie jogi wpływa pozytywnie na psychikę, dodaje energii, rozciąga i uelastycznia mięśnie, wspomaga pracę narządów wewnętrznych, a także pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Joga jest doskonałą metodą na zrelaksowanie się i osiągnięcie harmonii ciała i ducha dlatego coraz więcej osób jest zainteresowanych jej trenowaniem.

Joga a zdrowie

Pierwszymi objawami napięcia psychicznego to najczęściej  - Stres, często postrzegany jedynie jako dyskomfort psychiczny, ma ogromne działanie na cały organizm. Nerwowość, skłonność do irytacji, bóle karku, krzyża, ramion (po godzinach spędzonych przed komputerem), zaburzenia snu, problemy gastryczne , żołądkowe i wiele innych. Coraz powszechniej przyjmuje się holistyczne podejście do ludzkiego zdrowia zakładające jedność ducha i ciała. To, co potrafi zaburzyć naszą równowagę psychiczną, ma także negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. 

Joga to nie sport

Joga to doskonała metoda zapobiegania chorobom fizycznym i psychicznym. Samo ćwiczenie  polega najczęściej na trwaniu w pozycji ( asanie)  i obserwowaniu tego, co się w nas dzieje, które części ciała są aktywne. Precyzja i intensywność ćwiczenia oddziaływują na cały nasz organizm. Docieramy świadomością do wszystkich zakamarków naszego ciała. „Joga to inteligentny sposób ćwiczenia”, mówią często doświadczeni nauczyciele. Joga wymaga i jednocześnie uczy skupienia, precyzji. Wnosi w nasze życie spokój i harmonię. Dobrze opanowaną asanę można rozpoznać po tym, że ciało wygląda pięknie, ruchy są pewne i pełne gracji.
    Poprzez długie przebywanie w  pozycji  wywieramy wpływ na wiele narządów wewnętrznych. Pozycje, w których wykonujemy  np. głębokie skręty tułowia, to bezcenny masaż wszystkich narządów wewnętrznych. Organy zostają pobudzone do lepszej pracy, wzmaga się również uwalnianie toksyn. Możemy sobie wyobrazić to po prostu jako wyciskanie szkodliwych i zbędnych substancji z różnych narządów wewnętrznych. 
      Wiele pozycji, oprócz długotrwałych korzyści, niesie ze sobą niemalże natychmiastowe efekty. Listę dobroczynnych skutków fizycznych można   wydłużyć. A ich dobroczynne działanie jest potwierdzone  wieloma  pracami naukowymi, które w sposób potwierdzony przez naukę  można w całości zaliczyć jako korzyści dla naszego organizmu.  Czujemy wyraźny przypływ energii, pewność i zadowolenie, możemy z nową siłą cieszyć się życiem. JOGA pozwala uwolnić w  nas nie tylko pokłady sił i energii ale przede wszystkim wiray w nas samych. Małymi kroczkami wydeptujemy sobie sukces , który  pozostanie w  naszym ciele fizycznym czy umyśle  już  na  bardzo długo. 
          Nawet najbardziej niewinnie wyglądające asany wymagają precyzji i oddziaływują silnie na cały organizm. Ważne jest więc, aby pracować pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli, którzy pokażą jak ćwiczyć, żeby uniknąć urazów. Istnieje wiele ilustrowanych podręczników do jogi, ale one nie ustrzegą nas przed popełnieniem błędów. Często mówi się, że joga jest dla wszystkich – tak więc i dla osób starszych, o słabej kondycji, kobiet w ciąży a nawet dla dzieci. Jeśli jednak masz wątpliwości, doświadczyłeś poważnych urazów, przebyłeś poważne choroby lub zabiegi, zasięgnij porady lekarza. Zdarza się jednak tak, że nawet wśród lekarzy w Polsce joga bywa kojarzona z czymś dziwnym, z egzotycznym wymysłem, podszytym mistycyzmem, za którym pewnie czai się jakaś sekta. Doświadczony dyplomowany instruktor w renomowanej na pewno będzie w stanie odpowiedzieć na twoje pytania. Również w czasie ćwiczeń nauczyciel przypomni, że np. wszelkie pozycje odwrócone są zabronione w czasie menstruacji, dla osób z poważnymi problemami ciśnienia czy dużymi wadami wzroku.

********************************************************************


Kilka słów o mnie.
Moja przygoda z jogą zaczęła się w ramach eksperymentu na samej sobie w 1999 roku. Dawno temu. Naukę rozpoczęłam i przez wiele  lat kontunuowałam  u Edyty Wandzel w  Pszczynie. W między czasie udało mi się szczęśliwie zrobić uprawnienia jako instruktor jogi u prof. Janusza Szopy na AWF-ie w Częstochowie. Kolejne lata nauki u nauczycieli z kraju ( Konrad Kocot, Jurek Jagucki, prof. Kulmatycki) i nie tylko ( Stephani Quirc, Cristopher Tissot, Lois Steinberg, Corine Biria i inni) pozwoliły mi skierować się w stronę dalszego szkolenia. Jako następny kurs ukończyłam 3 letnią szkołę u Konrada Kocota w Krakowie ze stopniem Introducktory II. Joga jest dla mnie odkryciem, nadal doświadczam jej na sobie i na moich współtowarzyszach na matach. Jest dla mnie codzienną praktyką i przyjemnością. Każde zajęcie to nowe wyzwanie a każda osoba to nowe doświadczenie. Cały czas mam głód uczenia się i dowiadywania więcej. Nie zakończyłam swojej edukacji i mam nadal ochotę się dowiadywać więcej i więcej. Joga dla mnie to również zmiana życia, diety - od kilku lat jestem wegetarianką i w tym zakresie również uzupełniam ciągle swoją wiedzę i umiejętności, skutecznie absorbując tym również moich bliskich ;-) Joga IYENGARA nie jest tylko ruchem samym w sobie, jest ciągłą pracą i doskonaleniem. Nie można czegoś raz zrobić i uznać za "zrobione". Jest nieustającym wyzwaniem i pracą nad samym sobą. Można z nią zostać do końca życia i z każdym rokiem odkrywać w sobie nowe, cudowne pokłady sił, które z wiekiem nie słabną tylko wzrastają wraz ze świadomością ciała.


 ..a tak to się  zaczęło  ... na mojej drodze stanął mój pierwszy nauczyciel Zbyszek Orzechowski, który zaraził mnie tą pasją  a  nawet.....  pchnął dalej. 


Udało się  ukończyć kurs u profesora Janusza Szopy. Kurs trwał długo i był kolejnym odkryciem dla mnie. Ale życie  i moja  rosnąca pasja  pozwoliła mi  ukonczyć kurs  - pod  kierunkiem koljeneg wspaniałego nauczyciela  - Konrada Kocota.

..hm...  czy to koniec?  Nie! Absolutnie.  Chcę więcej i więcej.... tak więc  c d n